Nadżerka: kobieca zmiana chorobowa

0

Nadżerka to najpopularniejsza zmiana chorobowa w układzie rozrodczym kobiety. Przyjmuje ona postać małej ranki, która nieleczona może prowadzić do poważniejszych zmian chorobowych i powikłań.

Jak zapobiegać nadżerkom?

Badania szyjki macicy jak i całego układu rozrodczego odgrywają bardzo duże znaczenie w celu prewencji. Dzięki nim można szybko i skutecznie wykryć wszelkie zmiany chorobowe oraz inne infekcje jakie mogą mieć miejsce w naszym organizmie. Dlatego bardzo ważne jest aby nie unikać ginekologa i nie bać się badań ponieważ mogą one często uratować nasze zdrowie.

Nadżerka jest najczęstszą zmianą, która dotyczy kobiet aktywnych seksualnie w wieku 25-35 lat. Nie oznacza to jednak, że młode dziewczęta są wykluczone z kręgu ryzyka. One także są narażone na powstanie nadżerki np. przez różnego rodzaju infekcje.

Nadżerka rozwija się w sposób niepostrzeżony

Kobieta często nie ma świadomości, tego że ma nadżerkę. Jej objawy nie zawsze są widoczne. Jeśli jednak się pojawiają to najczęściej w postaci upławów oraz bólu w okolicach lędźwi i jamy brzusznej.

Nadżerka nie jest groźna ale nie można jej bagatelizować i lekceważyć. Konieczne jest poddanie się zabiegowi jej usunięcia. Polega on na wypaleniu bądź zamrożeniu nadżerki. Trwa on zaledwie chwilę a po nim należy przede wszystkim przyjmować leki zalecone przez lekarza ginekologa oraz zaniechać współżycia na kilka dni.

Nadżerka może mieć wiele podłoży

Przede wszystkim powstaje ona na skutek zmian gruczołowych w nabłonku szyjki macicy. Poza tym może być wywołana przez infekcje wirusowe, grzyby, a także przez niewłaściwe leki antykoncepcyjne. Kiedy kobieta poroni także powinna przejść badania, ponieważ to zdarzenie może również doprowadzić do powstania nadżerki.

Nie powinnyśmy unikać badań ginekologicznych. Musimy je wykonywać co najmniej raz na pół roku aby wykluczyć istnienie wszystkich zmian chorobowych, które mogą być początkiem poważniejszej choroby. Kiedy tylko zauważymy zmiany w śluzie oraz gdy pojawią się upławy powinnyśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Mogą one być objawem nie tylko nadżerki ale też innych poważniejszych infekcji układu rozrodczego.

Odpowiedz

1 comment

  1. Posted by Agnieszka, at Reply

    Świetne rady i poruszony temat