Zdrowe buty dla dzieci – jakie wybrać?

0

Dobór odpowiedniego obuwia dla dzieci nie jest zadaniem łatwym, jako że stopa przeciętnego dziecka jest zbudowana zupełnie inaczej, niż stopa osoby dorosłej. Co za tym idzie, buty dla dzieci muszą być od początku konstruowane z zupełnie innym zamierzeniem, niż te spotykane w sklepach dla osób dojrzałych. W jaki sposób zatem będą wyglądały takie buty?

Naturalne materiały to podstawa

Buty dla dzieci muszą być wykonane z naturalnych materiałów takich jak skóra, bawełna czy filc. Stosowanie sztucznych tworzyw w postaci gum lub lateksu może grozić odparzeniem stopy oraz poszerzeniem wad chodu, jako że tego rodzaju buty będą odporniejsze na odkształcenia i zamiast dopasowywać się do stopy dziecka, będą próbowały ją formować.

Przykładem odstępstwa są jedynie kalosze, które z zasady muszą być wodoodporne, a zatem wykonanie ich ze skóry będzie nierozważne. Nawet najwyższej jakości materiał skórzany nie będzie w stanie zapewnić dzieciom ochrony przed wilgocią, która może przekradać się przez miejsca szycia.

Wkładki ortopedyczne do butów dla dzieci

Oprócz tego nasze dziecko powinno posiadać w swoim buciku odpowiednią wkładkę, która pozwoli mu na kształtowanie poprawnej postawy. Jeśli nie zaczniemy myśleć o tym zawczasu, wtedy nasze dziecko może mieć spore problemy z naprawieniem wad stóp i postawy w przyszłych latach, kiedy to stopa nie będzie tak podatna na formowanie.

Buty dla dzieci powinny posiadać odpowiednią wkładkę wewnątrz, która była sprawdzona i atestowana przez zespół ortopedów krajowych. Informacje takie możemy znaleźć w Internecie na stronach ministerstwa zdrowia, który podaje osoby odpowiedzialne za wystawianie certyfikatów. Producent, jeśli takowe uzyskał, z pewnością poda je na swojej stronie internetowej.

Co jeszcze?

Bucik, gdy już spełni wszelkie wymagania zdrowotne i techniczne, powinien jeszcze spodobać się rodzicom, nie mówiąc już o dziecku. Producenci na szczęście dostrzegają ten problem i produkują coraz ciekawsze fasony w radosnych kolorach. Era, gdy w sklepach dziecięcych można było otrzymać jedynie buty dla dzieci w trzech kolorach zaczynają zanikać.

Odpowiedz