Rodzaje i objawy upławów pochwy

0

Nadmierne swędzenie, pieczenie, bóle przy oddawaniu moczu lub upławy mogą być oznaką infekcji układu moczowo-płciowego. W większości przypadków nie są to problemy trudne w zwalczaniu, pod warunkiem, że od razu udamy się do lekarza. Niestety duża liczba kobiet czeka z tą decyzją do momentu, gdy infekcja przejdzie w stan zaawansowany, co utrudnia i wydłuża leczenie.

Do podstawowych infekcji miejsc intymnych należy przede wszystkim zapalenie pochwy, które jest najczęściej spotykane. Zapalenie objawia się przede wszystkim występowaniem upławów, które mają nieprzyjemny zapach. Ponadto, może wystąpić świąd sromu i pieczenie pochwy, jak również podrażnienia błony śluzowej umiejscowionej w jej okolicach.

Bakteryjna waginoza

Bakteryjna waginoza, bo tak też nazywa się zapalenie pochwy, może być spowodowana niewłaściwą higieną, dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych jej zasad, szczególnie jeśli chodzi o miejsca intymne. Poza tym, zapalenie to może wystąpić z powodu utrzymywania kontaktów seksualnych z wieloma partnerami, częstego korzystania z jacuzzi oraz basenów, częstego podróżowania. Infekcje pochwy, w tym jej zapalenie mogą być również spowodowane jej urazem.

Grzybice pochwy

Drugim rodzajem dolegliwości miejsc intymnych jest grzybica pochwy. Objawia się ona u kobiet bolesnymi stosunkami seksualnymi, pieczeniem pochwy i sromu oraz świądem, podrażnieniem i zaczerwienieniem ich okolic. Może ona być mylona z innymi chorobami układu moczowo-płciowego, dlatego diagnoza powinna być oparta na szczegółowych badaniach mikroskopowych wydzieliny z pochwy.

Rzęsistkowica

Ostatnim rodzajem infekcji jest rzęsistkowica. W dużej ilości przypadków, jej występowanie nie jest cechowane żadnymi objawami, dlatego tak trudno ją diagnozować. Część kobiet może odczuwać pieczenie pochwy, świąd, bóle w podbrzuszu oraz zauważyć pojawienie się upławów, które w późniejszym etapie choroby mogą przybrać kolor zielonkawy. Dolegliwość ta jest przenoszona głównie drogą płciową. Jeżeli, któreś z powyższych objawów się pojawią, należy bez zbędnej zwłoki udać się do lekarza celem postawienia diagnozy.

Odpowiedz